Pozyskiwanie danych osobowych za pomocą Lead Ads na Facebooku

Facebook Lead Ads służy do pozyskiwania leadów. Na polskiej stronie Facebooka ta forma postów nazywana jest „reklamą kontaktową”. Jest to bowiem połączenie postu reklamowego z formularzem pozyskującym dane kontaktowe użytkownika lub także inne informacje od niego. Można w Lead Ads zamieścić małą ankietę, jeśli chce się w ten sposób przeprowadzić badania marketingowe. W najprostszej i najbardziej popularnej wersji Lead Ad działa w następujący sposób:

  1. Użytkownikowi wyświetla się zaprojektowany przez reklamodawcę post reklamowy.
  2. Po kliknięciu na reklamę użytkownikowi wyświetla się formularz, w którym automatycznie wypełnione są jego dane, które podał przy zakładaniu konta na Facebooku (imię, adres e-mail, numer telefonu).
  3. Kolejne kliknięcie lub kilka kliknięć powoduje przesłanie danych osobowych użytkownika do reklamodawcy. Reklamodawca w prosty sposób buduje bazę e-maili lub telefonów.

Niestety, tak prosty proces pozyskiwania danych osobowych nie będzie w pełni zgodny z RODO. Powyższe dwa kliknięcia mogą nie wystarczyć do tego, by być pewnym, że użytkownik wyraził pełną i świadomą zgodę na przetwarzanie swoich danych w celach reklamowych. RODO wymaga, by zgoda wyrażana była w sposób aktywny, a więc formularze, które wypełniają się samodzielnie (auto­matycznie, domyślnie), mogą zostać zakwestionowane. Wystarczy jednak, że odpowiednio sformułuje się teksty pojawiające się na kolejnych ekranach Lead Ads’a, a proces ten będzie o wiele bardziej przejrzysty dla użytkownika. Jeśli dodatkowo użyje się checkboxów, zgoda stanie się już zupełnie wyraźna i niekwestionowana.

Pierwszy ekran Lead Ads’a

Jeśli chce się legalnie pozyskiwać adresy do wysyłki kampanii e-mailingowej, trzeba mieć na to zgodę odbiorców docelowych. Jeśli planuje się marketing telefoniczny (rozmowy, kampanię SMS), również trzeba mieć na to zgodę. Dlatego zaleca się, by zadbać o to, aby odbiorca świadomie wyraził zgodę na używanie jego danych. Dobrze jest wskazać już w pierwszym poście, że ma się zamiar później komunikować się z klientem z wykorzystaniem e-maile’a lub telefonu.
Użytkownik Facebooka wie więc, że wchodzi na obszar udostępniania danych. Nie zalecam „kuszenia” użytkowników gratisem (darmowym e-bookiem, webinarem, rabatem na pierwsze zakupy) do podania swoich danych bez odebrania od nich świadomych zgód.

Facebook zachęca[1], aby formułując content reklamowy w Lead Ads’ie, podać więcej tekstu niż w przypadku tradycyjnej reklamy. Przykładowo, jeśli reklama dotyczy promocji, trzeba określić jasno, że aby z niej skorzystać, należy przesłać dane kontaktowe na cele późniejszego otrzymywania ofert. Wskazanie od razu, że użytkownik w zamian za podanie swoich danych otrzyma jakiś bonus (rabat, e-book, specjalną ofertę), jest pożądane nie tylko dla większej skuteczności call to action. Przy okazji powoduje, że odbiorca wie, iż jego dane osobowe będą wykorzystywane na cele marketingowe.

Regulamin Facebook Lead Ads

W formularzu Lead Ads można opcjonalnie wstawić treść regulaminu. Facebook podaje domyślną treść, jednak nie jest ona wystarczająca z punktu widzenia RODO. Aby ograniczyć liczbę kliknięć, których wymaga się od użytkownika, najlepiej w tym miejscu powtórzyć informacje, na jakie cele zbiera się dane od klienta. Można przykładowo wpisać:

Podajesz swoje dane, aby otrzymywać od xyz.pl informacje o promocjach sprzedawanych produktów. Dane możesz edytować. Jeśli się zgadzasz, zatwierdź formularz (przycisk „next”).

albo:

W zamian za subskrypcję na e-maila i telefon ofert oraz informacji o promocjach od xyz.pl otrzymasz rabat 5% na pierwsze zamówienie. Zgadzasz się?

Checkboxy na Facebooku

Od maja 2016 r. Facebook daje możliwość dołączenia do regulaminu Lead Ads także checkbox’ów (w Add Custom Disclaimer). Zaleca się zastosowanie checkboxów, ponieważ:

według przepisów lepiej byłoby, gdyby pozyskiwało się osobną zgodę na wykorzystywanie adresu e-mail, a osobną na marketing telefoniczny,

zgoda w formie checkboxów będzie niewątpliwie zgodą wyraźną, świadomą i niezaprzeczalną.

Checkboxy nie muszą być skomplikowane, mogą przyjąć formę:

Jeśli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zatwierdź odpowiednie pola w formularzu:

przesyłanie na mój e-mail informacji handlowych,

marketing na mój numer telefonu.

Facebook daje możliwość wyboru, czy checkboxy są obowiązkowe, czy nie (Is...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem